Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Opublikowano: 28-05-2020

Wróć do spisu artykułów


W ostatnim czasie niezwykle popularne i modne są projekty, w których kuchnia staje się przestrzenią otwartą na pozostałe pomieszczenia w domu. Choć rozwiązanie to ma całkiem sporo zalet, mimo wszystko znajduje także dużą liczbę przeciwników, którzy woleliby, aby kuchnia pozostała odrębnym pomieszczeniem. Jakie są zalety i wady posiadania otwartej kuchni?

 

Zalety otwartej kuchni

Nie da się ukryć, że największą zaletą otwartej kuchni jest znaczne zwiększenie przestrzeni mieszkania pod względem wizualnym. Z tego powodu to rozwiązanie tak często stosowane jest w przypadku mieszkań w blokach, gdy niewielka przestrzeń to zdecydowanie największy problem. Taka aranżacja wnętrza powoduje, że wizualnie mieszkanie staje się nieco większe, a przez to wygodniejsze.

Nie bez znaczenia jest również po prostu łatwy dostęp do jadalni. Nie trzeba przeciskać się z jedzeniem, aby podać je do stołu. Najczęściej wystarczy się odwrócić, ponieważ stół z krzesłami ustawiony jest bardzo blisko pasa roboczego w kuchni.

Bardzo ważną zaletą otwartych kuchni jest doświetlenie wnętrza. W związku z przenikaniem się światła z kuchni i z pokoju dziennego przedostające się do pomieszczenia światło słoneczne rewelacyjnie pracuje w całym mieszkaniu.

 

Wady otwartej kuchni

Nie da się ukryć, że najczęściej wymienianą przez przeciwników otwartej kuchni wadą jest obecność kuchennych zapachów w innych pomieszczeniach. To prawda, unoszące się podczas gotowania aromaty rozchodzą się po całym mieszkaniu. Nie zawsze będzie to zapach pysznego ciasta, lecz na przykład mniej przyjemny zapach gotowanej kapusty.

Nie bez znaczenia jest również to, że odgłosy dochodzące z kuchni będą doskonale słyszalne w innych pomieszczeniach. To może być irytujące. Ponadto jak na dłoni widoczny będzie bałagan powstały w kuchni po gotowaniu. Niezbędne więc będzie szybkie sprzątanie.

 

Podsumowanie

Które z tych rozwiązań wybrać? Lepsza będzie kuchnia otwarta czy zamknięta? Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ upodobania domowników w kwestii aranżacji wnętrz potrafią być naprawdę bardzo zróżnicowane. Warto jednak poznać wady i zalety obu rozwiązań i na ich podstawie dokonać oceny, które z nich będzie bardziej kłopotliwe lub, przeciwnie, pomocne w codziennym życiu.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję