Zalety i wady budynków z wielkiej płyty

Opublikowano: 28-06-2020

Wróć do spisu artykułów


Szacuje się, że w blokach zbudowanych w technologii wielkiej płyty mieszka ok. 12 milionów Polaków. Mimo że przez wiele lat taki sposób budowania mieszkań wiódł prym na rynku, od początku lat 90. XX wieku odchodzi się od tej technologii i zastępuje ją nowocześniejszymi rozwiązaniami. Czy na pewno budowanie mieszkań z wielkiej płyty miało tylko negatywne strony? Co na ten temat sądzą sami mieszkańcy?

 

Dlaczego wielka płyta?

W wielu polskich miastach nie brakuje osiedli, na których dominują bloki z wielkiej płyty. Konstrukcje te były oparte na prefabrykowanych elementach betonowych wzmocnionych prętami stalowymi. Obejmowały one m.in. stropy, ściany nośne i elewacyjne, a także schody, szyby windowe, a nawet bloki sanitarne. Technologia ta przyczyniała się do szybszej i sprawniejszej realizacji budowy. Poza tym była stosunkowo tania, dlatego też stosowano ją na olbrzymią skalę. Aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe milionów Polaków, w okresie tzw. małej stabilizacji władze znacznie zwiększyły nakłady finansowe na budownictwo mieszkaniowe. Budynki z wielkiej płyty powstawały masowo w latach 60. i 70. XX wieku w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie obywateli na własne M.

 

Wady bloków z wielkiej płyty

Mieszkańcy bloków wykonanych w technologii wielkiej płyty często narzekają na małe pomieszczenia, w których trudno zagospodarować przestrzeń. Zmiana rozkładu pomieszczeń nie wchodziła w grę ze względu na ściany nośne. Mieszkania z wielkiej płyty miewały po 40-50 metrów kwadratowych, na których musiały się zmieścić co najmniej dwa pokoje, kuchnia i łazienka. Ponadto osoby, które tam mieszkają do dziś, zgodnie twierdzą, że bloki te nie należą do najładniejszych. Są to bardzo proste konstrukcje, o elewacjach pomalowanych najczęściej farbami w intensywnych kolorach, które miały jak najdłużej chronić ściany przed zanieczyszczeniami.

 

Zalety bloków z wielkiej płyty

Warto podkreślić, że osoby mieszkające w blokach wykonanych w technologii wielkiej płyty nie chcą się przeprowadzać. Mieszkania takie można było nabyć w bardzo przystępnych cenach, opłaty eksploatacyjne również nie należą do wygórowanych. Plusem takich osiedli jest także fakt, że towarzyszyła im pełna infrastruktura. Ich mieszkańcy mieli dostęp do sklepów spożywczych, aptek, szkół, przedszkoli oraz, co najważniejsze, rozbudowanego węzła komunikacyjnego. Ponadto starano się budować takie mieszkania obok miejsc służących do odpoczynku i rekreacji. Tereny zielone w postaci parków czy skwerów w weekendy były zawsze oblegane przez mieszkańców w każdym przedziale wiekowym.

 

Podsumowanie

Bloki z wielkiej płyty mają swoje plusy i minusy, trzeba jednak przyznać, że osiedla zbudowane w tej technologii mają unikatowy urok i klimat. Ich mieszkańcy zazwyczaj dobrze się znają, można tam zawsze liczyć na pomoc sąsiadów, a gdy wyjdzie się przed dom, jest z kim porozmawiać. Te osiedla nigdy nie świecą pustkami. Dlatego też wiele osób nie wyobraża sobie, że można mieszkać gdzie indziej, i nie zamierza zmieniać miejsca zamieszkania.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję