Czy warto korzystać z usług agenta nieruchomości?

Opublikowano: 17-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Sprzedaż posiadanego lub kupno nowego mieszkania lub domu to często niezwykły stres, wiele niejasności, a także obawa przed podjęciem nieodpowiednich decyzji. Nie dziwi więc fakt, że w przypadku kupna lub sprzedaży mieszkania lub domu tak często korzystamy z pomocy specjalizującego się w tej materii pośrednika w obrocie nieruchomościami. Powstaje jednak pytanie, czy faktycznie jest to dobre rozwiązanie i czy warto z takich usług korzystać?

 

Czym zajmuje się pośrednik w obrocie nieruchomościami?

Zanim przejdziemy do oceny wartości usług pośrednika, powinniśmy wiedzieć, czym się taki pośrednik zajmuje, jakie są jego zadania, kompetencje i możliwości. Warto sprawdzić, co można dzięki niemu zyskać lub stracić.

Głównym zadaniem pośrednika w obrocie nieruchomościami (agenta nieruchomości) jest stałe monitorowanie rynku nieruchomości. Jego praca polega na kojarzeniu ze sobą stron transakcji, dlatego też musi stale trzymać rękę na pulsie, kontrolować nowe nieruchomości na rynku itd. Dzięki tej wiedzy wyszukuje ogłoszenia spełniające założenia i kryteria klientów. Uczestniczy także w ich zakupie: nie tylko analizuje umowy, lecz również negocjuje ceny.

 

Co można zyskać dzięki pośrednikowi?

Co konkretnie zyskuje się przez skorzystanie z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami? Czy jego pracy nie możemy wykonać sami? Niestety nie. Samodzielnie przeprowadzane transakcje, bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy z zakresu handlu nieruchomościami, mogą nas po prostu narazić na ogromne straty.

Najważniejszą zaletą korzystania z usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami jest gwarancja bezpieczeństwa transakcji. Dzięki temu, że pośrednik przygotuje ją od początku do końca, mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani. Dodatkowo pośrednik to również profesjonalna pomoc w sprawie sporządzania dokumentów, a także uporządkowania stanu prawnego nieruchomości. Ze strony pośrednika można również liczyć na pomoc w sporządzeniu poprawnego ogłoszenia, wykonaniu odpowiednich zdjęć zwiększających atrakcyjność ogłoszenia, czy nawet poprawieniu wyglądu samego mieszkania lub domu.

 

Jakie są wady współpracy z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami?

Niestety korzystanie z usług pośrednika wiąże się również z pewnymi niedogodnościami, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy rozważamy nawiązanie takiej współpracy.

Przede wszystkim trzeba uwzględnić to, że pośrednicy pobierają określone wynagrodzenie za swoje usługi. Najczęściej jest to wyrażona w procentach prowizja od sprzedanej lub kupionej nieruchomości, co oczywiście oznacza dla nas pewne koszty. Trzeba również pamiętać o tym, że skorzystanie z usług nieprofesjonalnego biura, które — co warto podkreślić — musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej z tytułu popełnianych błędów, może znacznie przedłużyć sprzedaż lub kupno mieszkania, nawet o kilka miesięcy. A to również wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Podsumowanie

Pośrednik w obrocie nieruchomościami może stanowić doskonałe wsparcie. Warto przy tym pamiętać, że, po pierwsze, nie pracuje on za darmo i, po drugie, znalezienie pośrednika, który jest biegły w swojej dziedzinie i godny naszego zaufania, może być niezwykle trudne. Wydaje się jednak, że gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie za i przeciw, warto mimo wszystko skorzystać z tego rodzaju usług.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję