Czy warto kupić mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym?

Opublikowano: 30-06-2020

Wróć do spisu artykułów


Gdy przegląda się ogłoszenia o nieruchomościach, można się spotkać z ofertami z rynku pierwotnego (nowe mieszkania i domy od deweloperów) lub z rynku wtórnego (od dotychczasowych właścicieli). Pojawia się również sporo ofert sprzedaży mieszkań obciążonych hipoteką. Wydają się one bardzo interesujące, ponieważ często są zaledwie kilkuletnie i sprzedawane w bardzo korzystnej cenie. Czy faktycznie warto kupić mieszkanie, które posiada obciążenie kredytem hipotecznym?

 

Mieszkania obciążone kredytem hipotecznym — co to znaczy?

Na polskim rynku nieruchomości od wielu już lat notuje się regularny wzrost liczby nabywanych mieszkań. Są one jednak w ogromnej mierze kupowane nie za gotówkę, lecz na kredyt. A to oznacza, że na takim mieszkaniu ciąży zabezpieczenie na rzecz banku w postaci hipoteki. Oczywiście nie oznacza to, że takiej nieruchomości nie można sprzedać. Wręcz przeciwnie. W wyniku różnych życiowych sytuacji, np. utraty pracy lub pogorszenia stanu zdrowia, kredytobiorcy często decydują się na sprzedaż swojego mieszkania wraz z obciążającym go kredytem.

 

Podstawowe czynności związane z zakupem mieszkania obciążonego hipoteką

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania obciążonego hipoteką należy koniecznie sprawdzić to, kto jest wierzycielem. W przypadku banków problemem często bywa wcześniejsza spłata zadłużenia, która obarczona jest najczęściej prowizją. Bardzo często wynosi ona nawet do 5 proc. jego wartości. Kolejna kwestia to dokładne określenie wysokości zadłużenia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ często zdarza się, że jest ona większa niż kwota kredytu, który został zaciągnięty na kupno danego mieszkania.

Kupując taką nieruchomość, nie można również zapominać o tym, aby dokładnie określić jej stan prawny. Niezwykle istotne jest ustalenie warunków wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej. Jest to szczególnie ważne, gdy mieszkanie również kupujemy na kredyt, ponieważ ustanowienie zabezpieczenia naszego kredytu może być zrealizowane dopiero po wykreśleniu wcześniejszych wpisów w księdze wieczystej.

 

Czy warto?

Czy w ogóle powinniśmy się interesować zakupem takiej nieruchomości? Jak to bywa w przypadku tak dużych inwestycji, zdania są podzielone. Wiele osób docenia bowiem to, że mieszkania z hipoteką są często tańsze niż te kupowane bezpośrednio od dewelopera, a przy tym nadal stosunkowo nowe, ponieważ ich właściciele sprzedają je najczęściej po kilku latach od zaciągnięcia kredytu. Z drugiej jednak strony nie można pomijać faktu, że wiąże się z tym wiele formalności. Należy się również poważnie zastanowić nad opłacalnością takiej inwestycji. Zdarza się bowiem, że wartość hipoteki przekracza 100 proc. wartości takiego mieszkania.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję