Zalety i wady mieszkań dwupoziomowych

Opublikowano: 30-06-2020

Wróć do spisu artykułów


Mieszkania dwupoziomowe cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki licznym zaletom stają się doskonałą propozycją dla wszystkich tych inwestorów, którzy szukają czegoś więcej niż zwykłego mieszkania zbudowanego w technologii wielkopłytowej. Jakie można wskazać zalety takich mieszkań i co najczęściej wymienia się jako ich wady?

 

Zalety mieszkań dwupoziomowych

Nie da się ukryć, że najważniejszą zaletą mieszkań dwupoziomowych, czyli tym, co najczęściej kusi inwestorów, jest o wiele większa przestrzeń. Osiągnięcie tak dużego metrażu jak w mieszkaniu dwupoziomowym jest bardzo trudne w przypadku mieszkania jednopoziomowego. Barierę stanowią rozmiary samego budynku, które determinują często powstawanie mieszkań o zbyt małej powierzchni dla rodziny z dziećmi.

Większa przestrzeń pozwala na znaczne poszerzenie możliwości aranżacyjnych. Możliwy jest podział mieszkania na strefy o różnym przeznaczeniu, np. wydzielenie na poziomie dolnym otwartej strefy dziennej z kuchnią i częścią wypoczynkową, a na poziomie górnym strefy prywatnej, dostępnej wyłącznie dla domowników. Wiąże się z tym znacznie większy komfort użytkowania.

Mieszkania dwupoziomowe to również zaleta w postaci ceny. Wiele osób uważa, że takie mieszkania są o wiele droższe z uwagi na swój elitarny i nieco luksusowy charakter. Nic jednak bardziej mylnego. Gdy wyliczymy koszt jednego metra kwadratowego takiego mieszkania, okaże się, że jest ono tańsze niż standardowe mieszkanie jednopoziomowe.

Nie można również zapominać o tym, że pod względem aranżacji i charakteru mieszkanie dwupoziomowe jest zbliżone do domu jednorodzinnego. Jak wiadomo, wiele osób marzy o tym, aby właśnie w takim miejscu zamieszkać. Lokal dwupoziomowy staje się zatem idealnym kompromisem pomiędzy mieszkaniem a domem.

 

Wady mieszkań dwupoziomowych

Co z wadami takich mieszkań? Co powoduje, że nie są one dominującym rodzajem nieruchomości na rynku? Na pierwszym miejscu zawsze w tym przypadku wymieniane są schody. Nie chodzi jednak o ich wygląd czy cenę, lecz funkcjonalność. Najczęściej właściciele takich mieszkań wybierają schody niezajmujące zbyt wiele przestrzeni, a to powoduje, że stają się one po prostu bardzo niewygodne w użytkowaniu. W związku z tym codzienne ich pokonywanie staje się nieznośnym obowiązkiem i przykrym rytuałem.

Barierę stanowi także wymagany w przypadku takiego mieszkania metraż. Nie ma najmniejszego sensu kupować mieszkania dwupoziomowego, jeśli jego łączna powierzchnia nie przekracza 100 metrów kwadratowych. A to oznacza większy koszt zakupu.

Warto również wspomnieć o zwiększonych kosztach eksploatacji. W przypadku mieszkania dwupoziomowego zapewnienie równomiernego ogrzewania jest bardzo trudne i wiąże się z dodatkowymi nakładami. Jeśli zaś wyższa kondygnacja mieszkania znajduje się tuż pod dachem budynku, należy zainwestować w odpowiednią izolację termiczną dachu, zapobiegającą przegrzewaniu wnętrza latem i jego nadmiernemu wychładzaniu zimą.



Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję