Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych życiowych decyzji i inwestycji. Nic zatem dziwnego, że tak wiele osób przykłada do tego bardzo dużą wagę. W przypadku zakupu mieszkania istotne jest również, jakie mieszkanie wybierzemy: z rynku pierwotnego czy wtórnego. Czym te mieszkania się od siebie różnią? Jakie są ich mocne i słabe strony?
Na czym polega różnica?
W czym właściwie tkwi różnica między mieszkaniami z rynku wtórnego i pierwotnego? Różnica jest w tym przypadku zasadnicza. Mieszkanie z rynku pierwotnego to po prostu mieszkanie całkowicie nowe. Mieszkanie, które pochodzi z rynku wtórnego, to mieszkanie już zasiedlone przez właściciela lub wynajmującego je lokatora.
Charakterystyka mieszkań z rynku pierwotnego
Co skłania inwestorów do zakupu nowego mieszkania z rynku pierwotnego? Przede wszystkim gwarancja, której deweloper udziela na mieszkanie. Nie jest to tylko rok, jak ma to miejsce w przypadku rękojmi, lecz 5 lat, co powoduje, że inwestor jest całkowicie zabezpieczony na wypadek różnych usterek i niedociągnięć.
To jednak nie wszystko. Nowe mieszkanie to również gwarancja miejsca parkingowego, a także możliwość dostosowania wnętrza mieszkania do indywidualnych potrzeb. Z uwagi na to, że nikt w nim jeszcze nie mieszka, nie jest ono poddane żadnym zabiegom kształtującym jego wygląd, styl i funkcjonalność.
Niestety nowe mieszkania to także wady. Zdecydowanie najważniejsza jest oczywiście cena. Nowe mieszkanie może być nawet o kilkadziesiąt procent droższe niż podobne mieszkanie z rynku wtórnego. Nie można także pominąć faktu, że kupując mieszkanie w tzw. stanie deweloperskim, nie ma się możliwości zamieszkania w nim od razu. A to z kolei prowadzi do zwiększenia kosztów utrzymania, płaci się bowiem za coś, czego się jeszcze nie użytkuje.
W przypadku nowo powstających osiedli nie mamy wiedzy na temat otoczenia naszego budynku, np. przewidywanej infrastruktury: obiektów handlowych, usługowych, rekreacyjnych itp. Nowe mieszkania są często zlokalizowane na obrzeżach miasta, słabiej skomunikowanych z innymi dzielnicami. W związku tym codzienny dojazd do pracy może okazać się dla nas prawdziwym utrapieniem.
Charakterystyka mieszkań z rynku wtórnego
Mimo komfortu związanego z całkowicie nowym mieszkaniem nadal bardzo duża część inwestorów decyduje się szukać odpowiedniego dla siebie mieszkania na rynku wtórnym. Oprócz dobrej ceny i dużej dostępności niezwykle istotną zaletą rynku wtórnego jest możliwość bardzo precyzyjnego określenia priorytetów i szukania mieszkania dopasowanego do konkretnych potrzeb. Jeśli priorytetem będzie np. dogodna lokalizacja, bez trudu znajdziemy wiele odpowiednich dla siebie mieszkań, zapewniających wygodny dojazd do szkoły i pracy. Do zalet mieszkań z rynku wtórnego należy również to, że w okolicy mamy już rozbudowaną infrastrukturę w postaci szkół, sklepów, zakładów usługowych itp. Ponadto w przypadku mieszkania z rynku wtórnego nie musimy się martwić, że w pobliżu naszego budynku powstaną kolejne bloki mieszkalne.
Niestety nie da się ukryć, że bardzo poważną wadą takich mieszkań jest konieczność zasiedlenia mieszkania po poprzednim właścicielu i zaakceptowania jego układu, stylu i aranżacji. Oczywiście można je poddać gruntownemu remontowi, lecz wiąże się to z poważnymi kosztami. Pewne obawy może również budzić wiek budynku, w którym mieszkanie się znajduje. W starszych blokach często występują problemy z ogrzewaniem, wodą lub z niedziałającymi windami.
Podsumowanie
Które mieszkanie, nowe czy używane, będzie lepszym wyborem? Powinniśmy odpowiedzieć sobie na to pytanie, gdy już przeanalizujemy wszelkie wady i zalety obu tych rozwiązań. Wiele w tym przypadku zależy od budżetu oraz naszych preferencji i potrzeb. Jeśli jednak pieniądze nie są problemem, wydaje się, że lepszym pomysłem będzie wybranie mieszkania z rynku pierwotnego. Będzie ono pod wieloma względami wygodniejsze.