Dom parterowy czy piętrowy?

Opublikowano: 28-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Podejmując się budowy domu, musimy przed wbiciem pierwszej łopaty podjąć liczne decyzje związane z planowaną inwestycją. Najważniejszą kwestią jest to, czy będziemy budować dom parterowy czy piętrowy. Z wyborem jednej i drugiej opcji wiążą się określone konsekwencje. Jakie są zalety i wady domów parterowych i piętrowych? Czym charakteryzują się oba te rozwiązania?

 

Charakterystyka domu parterowego

Domy parterowe wybierane są przez inwestorów, którzy nie potrzebują dużej przestrzeni i chcą nieco zaoszczędzić na budowie. Koszty budowy domu parterowego są zdecydowanie niższe przede wszystkim z uwagi na mniejsze zużycie materiałów budowlanych i krótszy czas budowy. W przypadku domu parterowego nie ma potrzeby budowania schodów, które same w sobie są dość skomplikowane i kosztowne. Ze względu na brak schodów jest to dom bezpieczniejszy, przez co jest szczególnie polecany rodzinom z małymi dziećmi. Dom parterowy to także o wiele prostszy, a tym samym tańszy układ instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej, a także łatwiejsze planowanie przestrzeni wewnętrznej.

Domy parterowe posiadają także wady. Jedną z poważniejszych jest bardzo duży i kosztowny dach, który oznacza istotne straty cieplne i w rezultacie wyższe koszty ogrzewania. W przypadku takiego domu większa musi być także powierzchnia działki. Dom parterowy może być również gorzej oświetlony ze względu na wysokie ogrodzenie lub rosnące w pobliżu drzewa.

 

Charakterystyka domu piętrowego

Kto powinien zainteresować się domem piętrowym? Przede wszystkim osoby, które potrzebują większej przestrzeni. W przypadku posiadania dużej rodziny lub większych potrzeb związanych z wykonywaną pracą niewątpliwie przyda się jeszcze jedna kondygnacja. Dodatkowy metraż w budynku może być na wagę złota. Dom piętrowy zapewnia zdecydowanie lepszy komfort cieplny. Mimo sporej powierzchni całkowitej łatwiej i w związku z tym taniej jest taki dom ogrzać. Dom piętrowy to mniejsze fundamenty oraz mniejsza powierzchnia dachu, co również znajduje odzwierciedlenie w niższych rachunkach za ogrzewanie. Warto również wspomnieć o tym, że taki dom posiada mniejsze wymagania co do powierzchni działki.

Do wad domu piętrowego należy przede wszystkim znacznie bardziej skomplikowana konstrukcja. Dodatkowym utrudnieniem są nie tylko schody, lecz również strop, którego wykonanie jest skomplikowane i czasochłonne. Warto również zauważyć, że w przypadku małych dzieci, osób starszych i mających problemy z poruszaniem się schody mogą stanowić problem w codziennym życiu.

 

Podsumowanie

Dom to inwestycja nierzadko na całe życie. Gdy zastanawiamy się nad wyborem pomiędzy domem parterowym i piętrowym, powinniśmy dokładnie poznać zarówno wady, jak i zalety obu tych rozwiązań. Może to pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji, uwzględniającej nasze możliwości finansowe, a także potrzeby i oczekiwania względem budynku.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję