Zalety i wady osiedli zamkniętych

Opublikowano: 28-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Na polskim rynku nieruchomości można znaleźć coraz więcej ofert sprzedaży mieszkań, które znajdują się na tzw. osiedlach zamkniętych. Są to inwestycje zarówno w zabudowie jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej. Osiedla takie mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Czym charakteryzuje się osiedle zamknięte oraz jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

 

Charakterystyka osiedli zamkniętych

Osiedla zamknięte to najczęściej kilka domów lub bloków mieszkalnych skupionych na ściśle określonym terenie otoczonym ogrodzeniem. Osiedla zamknięte zazwyczaj mają do dyspozycji całodobową ochronę, ponadto są wyposażone w domofony lub wideofony, monitoring, szlabany lub otwierane pilotem zdalnie sterowane bramy. Na osiedle takie mają wstęp wyłącznie mieszkańcy i zaproszeni przez nich goście. Oprócz nich nie może się tam dostać nikt z zewnątrz.

 

Najważniejsze zalety osiedli zamkniętych

W Polsce tego typu rozwiązania to w ostatnich latach bardzo popularny trend, który możemy obserwować w dużych miastach, w pobliżu ważnych centrów komunikacyjnych lub na obrzeżach. Głównym odbiorcą tego typu nieruchomości są zazwyczaj młodzi ludzie w przedziale wiekowym 20-40 lat, którzy nie myślą jeszcze o założeniu rodziny bądź właśnie ją założyli i dopiero szukają bezpiecznej i spokojnej przystani. Osiedla zamknięte dają większe poczucie bezpieczeństwa z uwagi na monitoring i opiekę firmy ochroniarskiej. Ponadto cały teren jest ogrodzony, w związku z czym występuje mniejsze ryzyko włamań i kradzieży oraz aktów wandalizmu. Mieszkańcy są spokojni o bezpieczeństwo swoje, swoich rodzin i mienia. Ważną zaletą tego rodzaju nieruchomości jest odpowiednio zaaranżowana przestrzeń wokół budynków oraz poczucie czystości i estetyki. Zamknięte osiedla są po prostu schludne, pozbawione śmieci i dobrze utrzymane. Do dyspozycji dzieci są zazwyczaj dobrze wyposażone place zabaw. Nie trzeba również walczyć o miejsca postojowe, bo te zazwyczaj są przypisane do konkretnego mieszkania. Ruch kołowy jest znacznie ograniczony i odbywa się wyłącznie w wydzielonych strefach, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo mieszkańcom, zwłaszcza dzieciom.

 

Wady osiedli zamkniętych

Nie wszyscy jednak są zwolennikami tego rodzaju nieruchomości. Jak się okazuje, osiedla zamknięte mogą też mieć swoje minusy. Można do nich zaliczyć wyższe koszty utrzymania z uwagi na obecność firmy ochroniarskiej oraz osób, które dbają o tereny zielone (koszenie, podlewanie roślinności, sprzątanie). Na ogrodzonych osiedlach mieszkania mają zazwyczaj wyższy standard, w związku z czym koszty zakupu tego rodzaju nieruchomości również są wyższe niż w przypadku osiedli otwartych. Dla niektórych osób znacznym minusem jest również odcięcie od świata zewnętrznego i maksymalna izolacja mieszkańców. Osiedla zamknięte stanowią swego rodzaju enklawę, a wysokie płoty i bramy zdaniem socjologów mogą prowadzić do podziałów społecznych w znacznym stopniu utrudniających budowanie więzi z sąsiadami. Niektórzy uważają również, że wszechobecny monitoring wiąże się z utratą prywatności.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję