Trawnik jest bardzo ważnym elementem każdej działki. Dzięki niemu teren wydaje się uporządkowany, a posadzone w ogrodzie rośliny znacznie lepiej się prezentują. Można by sądzić, że założenie trawnika to sprawa banalnie prosta. Przecież trawa rośnie wszędzie i bez niczyjej pomocy. Jedyny problem to jej koszenie i pilnowanie, aby nie wyrosła w miejscach niepożądanych. Aby jednak trawnik rzeczywiście zdobił, a nie szpecił naszą działkę, należy założyć go w sposób przemyślany.
Po pierwsze, należy określić przeznaczenie trawnika: czy będziemy często po nim chodzić, czy przeznaczymy go do zabaw dla dzieci, czy raczej będzie on wypełnieniem jakiejś przestrzeni, np. wokół drzew, krzewów lub rabat kwiatowych, którą zwykle obchodzimy dookoła.
Po drugie, na trawnik przeznaczamy teren odpowiednio doświetlony przez słońce. Pod koronami wielkich drzew lub w miejscach stale zacienionych trudno nam będzie utrzymać trawnik w dobrej kondycji.
Po trzecie, należy dobrać odpowiednią mieszankę traw. Bierzemy pod uwagę wytrzymałość trawnika na deptanie lub drobne uszkodzenia mechaniczne, ale także intensywność wzrostu.
Po czwarte, należy pamiętać o oddzieleniu trawnika od nasadzeń roślinnych i niewysiewaniu trawy w kącikach przy ścianach domu, ogrodzeniu, schodach, czyli w miejscach o utrudnionym dostępie dla kosiarki. Zdecydowanie ułatwi to pielęgnację trawnika.
Najważniejsze jest podłoże. Nie osiągniemy pożądanego efektu, jeśli trawę, choćby najlepszego gatunku, wysiejemy na zaniedbanym, zachwaszczonym i ubogim w składniki mineralne podłożu.
Przygotowanie terenu
Przed posianiem trawy należy ziemię dokładnie odchwaścić. W zależności od wielkości przyszłego trawnika można to robić chemicznie lub mechanicznie. Herbicydy skutecznie zniszczą chwasty, ale trzeba pamiętać, że po ich zastosowaniu ziemia musi trochę poczekać na nowe rośliny. Czas oddziaływania środka chemicznego na rośliny znajdziemy na jego opakowaniu. Zwykle potrzeba na to około trzech tygodni. Jeśli zaś planujemy niezbyt duży trawnik, możemy z powodzeniem użyć łopaty lub wideł. Doskonale sprawdzi się też glebogryzarka. Wybieramy wówczas chwasty ze spulchnionej ziemi, przy czym ich korzenie należy wyciągnąć w całości.
Gleba bardzo uboga powinna być wzbogacona co najmniej 5-centymetrową warstwą kompostu lub substratu torfowego. Średnio ubogą wystarczy wzbogacić wieloskładnikowym nawozem. Jeżeli zaś zawiera bardzo dużo gliny (o czym możemy się przekonać, kiedy po intensywnych opadach deszczu przez kilka dni utrzymują się kałuże wody), jej przepuszczalność poprawi dodanie mniej więcej 3-centymetrowej warstwy piasku i wymieszanie go z gliniastym podłożem.
Tak przygotowany teren wyrównujemy grabiami, a następnie wałujemy. Czynności te najlepiej powtórzyć kilkakrotnie, aby uzyskać idealnie równą powierzchnię.
Trawnik z siewu
Najlepszy termin na wysiewanie trawy to przełom kwietnia i maja lub sierpnia i września. W tym okresie nie ma już dużych wahań temperatury i niewielkie jest ryzyko przesuszenia podłoża. Optymalna temperatura kiełkowania w dzień i w nocy wynosi 10-20°C. Najlepiej wysiewać trawę po opadach deszczu.
Znając przeznaczenie naszego trawnika, dobieramy odpowiednią mieszankę traw. Na murawy rekreacyjne poleca się mieszanki zawierające ok. 40 proc. rajgrasu angielskiego, 45-50 proc. kostrzewy czerwonej i 10-15 proc. innych gatunków, jak np. kostrzewa owcza czy wiechlina łąkowa. Z kolei na murawę ozdobną wystarczy ok 20 proc. rajgrasu angielskiego oraz jak najwięcej innych gatunków traw i ich odmian.
Nasiona najlepiej podzielić na dwie równe porcje i wysiewać krzyżowo. Następnie przykryć 1-centymetrową warstwą ziemi za pomocą grabi o rzadkich zębach. Świeży trawnik koniecznie trzeba podlać, ustawiając strumień na jak najbardziej rozproszony.
Trawnik z rolki
Najbardziej polecana i dostępna jest darń produkowana na folii. Ma ona bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu wrasta w podłoże nawet w ciągu kilku dni. Po rozłożeniu trawy wymaga ona solidnego podlania. Przez kilka tygodni nie należy jej kosić. Efekt trawnika mamy natychmiast. Dodatkową zaletą jest wydłużony okres zakładania trawnika: można go rozkładać od wiosny aż do późnej jesieni, należy jedynie unikać upałów lub przymrozków.