Zalety i wady domów w zabudowie szeregowej

Opublikowano: 07-08-2020

Wróć do spisu artykułów


Domy w zabudowie szeregowej mają wielu zwolenników, ale także przeciwników. Przez niektórych bywają nazywane domami jednorodzinnym w bloku, dla innych nie jest to zbyt trafne określenie. Niewątpliwie jest to pewnego rodzaju kompromis między mieszkaniem w bloku a samodzielnym domkiem jednorodzinnym. Warto zapoznać się z plusami i minusami domów szeregowych.

 

Zalety

Domy szeregowe są często budowane w niewielkiej odległości od centrów miast. Umożliwiają nam posiadanie własnego kawałka ziemi, ale jednocześnie pozwalają zachować korzyści wynikające z życia w mieście. Mają zwykle dobre połączenie z centrum, blisko jest do szkół, sklepów i centrów handlowych. Domy szeregowe często znajdują się na zamkniętych i strzeżonych osiedlach. Daje to poczucie bezpieczeństwa oraz umożliwia korzystanie z wydzielonej tylko dla mieszkańców przestrzeni, na której często znajdują się place zabaw i strefy wypoczynku.

Warunki mieszkalne są pod wieloma względami bardzo zbliżone do tych, jakie mają właściciele domów jednorodzinnych. Mamy własne wejście, nie musimy codziennie pokonywać kilku pięter, nie ma hałasów dochodzących z klatki schodowej, z przestrzeni nad nami ani pod nami. Kolejną zaletą jest fakt, że tak jak w przypadku domów jednorodzinnych większość właścicieli domów szeregowych posiada własny ogródek. Zwykle jest on nieduży, jednak w zupełności wystarczający, aby zrelaksować się po pracy, urządzić grilla czy zorganizować spotkanie ze znajomymi. Umożliwia również realizację ogrodniczych pasji, uprawę warzyw i roślin ozdobnych. Nawet najmniejszy ogródek daje znacznie więcej możliwości niż jakikolwiek balkon.

Niewątpliwą i dla wielu najważniejszą zaletą domu w zabudowie szeregowej są niskie koszty budowy i eksploatacji. Niższa jest cena działki, ponieważ może być ona bardzo mała. Pod względem zagospodarowania przestrzennego domy szeregowe stanowią idealne rozwiązanie. Doprowadzenie prądu, wody czy kanalizacji jest dużo łatwiejsze niż w przypadku domów wolnostojących, a koszty z tym związane rozkładają się na wielu mieszkańców. Ogromną zaletą jest oszczędność na ogrzewaniu. Środkowe domy znacznie lepiej utrzymują ciepło.

 

Wady

Dużą wadą jest brak możliwości rozbudowy. Musimy zaakceptować gotowy projekt domu ustalony wraz z innymi mieszkańcami. Nie możemy na przykład dobudować dodatkowego garażu. Mamy również ograniczony wpływ na zmianę wielkości pomieszczeń i układ wnętrza, aby dostosować je do własnych preferencji. Zabudowa szeregowa wymusza podział przestrzeni na dzienną z kuchnią i salonem na parterze oraz prywatną na piętrze.

Domy w zabudowie szeregowej są zazwyczaj wąskie i długie, co znacznie ogranicza liczbę okien i możliwości korzystania ze światła dziennego. Konieczny jest także układ piętrowy, co wiąże się z wielokrotnym pokonywaniem schodów w ciągu dnia.

Brak odpowiedniej izolacji akustycznej może sprzyjać dochodzeniu niepożądanych dźwięków. Obecność sąsiadów po obu stronach powoduje ograniczenie prywatności. Może to być szczególnie odczuwalne podczas przebywania w ogródku, gdzie sąsiedzi zazwyczaj słyszą nas i widzą. Trudno jest się też zrelaksować, kiedy sąsiad kosi trawę lub pali papierosa — teoretycznie na swojej działce, ale w praktyce tuż obok nas.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję