Jakie rośliny nadają się do sypialni?

Opublikowano: 16-08-2020

Wróć do spisu artykułów


Sypialnia to miejsce, które rządzi się własnymi prawami. Służy nam do odpoczynku, bardzo często po ciężkim dniu pracy. W związku z tym powinna być urządzona w taki sposób, aby ten odpoczynek jak najlepiej wspierać. Specjaliści wskazują na kilka czynników, które możemy zmienić, aby sypialnia lepiej pełniła swoją funkcję. Jednym z ważniejszych i, co istotne, dostępnych łatwo i szybko, jest obecność roślin.

 

Rośliny oczyszczające powietrze

Prowadzone przez NASA w latach sześćdziesiątych i kolejnych dekadach badania nad możliwościami wykorzystania roślin w pojazdach i na stacjach kosmicznych miały na celu zapewnienie astronautom powietrza jak najlepszej jakości. Pozwoliły one sformułować bardzo optymistyczne wnioski. Okazało się, że istnieje wiele gatunków roślin, które skutecznie mogą wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach. Niektóre rośliny są na przykład bardzo wydajne pod względem ilości produkowanego tlenu, inne z kolei mają możliwość absorbowania szkodliwych substancji z powietrza. Rośliny nawilżające i oczyszczające powietrze to niekoniecznie wyłącznie gatunki trudno dostępne, ale również takie, które wiele osób ma w swoich domach. Należą do nich m.in. draceny, sansewierie, bluszcze i paprocie.

 

Rośliny wpływające pozytywnie na zdrowie

Niektóre rośliny wpływają na nasze zdrowie w bardziej bezpośredni sposób. Jak wiadomo, istnieje wiele roślin, które mają właściwości przeciwzapalne, bakterio- i grzybobójcze, wykazują pozytywny wpływ na układ nerwowy czy działanie relaksujące. Oddziaływanie to niekoniecznie ogranicza się do naparów z ziół do picia czy innych preparatów. W przypadku wielu gatunków działanie prozdrowotne mają olejki eteryczne, które wydzielane są do powietrza przez żywe rośliny. Obecność w sypialni wielu pospolitych gatunków ziół może znacznie zmniejszyć ilość alergenów (zwłaszcza w przypadku alergii na kurz), ale również działać relaksująco i wspierać wypoczynek. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny muszą mieć odpowiednie warunki. Należy sprawdzić, jakie mają wymagania, i zapewnić im właściwą ilość wody, światła i składników odżywczych.

 

Jak jeszcze rośliny wpływają na jakość odpoczynku?

Wiele roślin ma działanie odprężające i redukujące stres wyłącznie ze względu na estetyczny wygląd czy ładny zapach. Często twierdzi się, że w sypialni należy unikać roślin o intensywnym zapachu. W praktyce jest to jednak kwestia bardziej złożona. Na przykład umieszczenie w sypialni lawendy, która ma zapach bardzo intensywny, dla wielu osób będzie nie do wytrzymania i nie pozwoli odpocząć. Innym jednak ten zapach nie przeszkadza, a niektórzy wręcz go uwielbiają. W tym przypadku zapach to nie wszystko. Lawenda wydziela duże ilości olejków eterycznych, które wykazują działanie uspokajające oraz relaksujące i nasenne, w związku z czym ma duży potencjał wspierania efektywnego wypoczynku.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję