Zalety i wady mieszkań bezczynszowych

Opublikowano: 03-09-2020

Wróć do spisu artykułów


Mieszkańcy większości budynków wielorodzinnych zarządzanych przez spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe płacą comiesięczny czynsz. Jest on przeznaczony na pokrycie kosztów utrzymania i eksploatacji mieszkań i części wspólnych oraz kosztów administracyjnych. Jak to wygląda w przypadku mieszkań bezczynszowych?

 

Co to jest mieszkanie bezczynszowe?

Podstawowym wyróżnikiem mieszkań bezczynszowych jest fakt, że ich właściciele nie ponoszą kosztów wynagrodzenia dla podmiotu administrującego nieruchomością. Nie wnoszą też comiesięcznych zryczałtowanych opłat za usługi związane z utrzymaniem części wspólnych ani na fundusz remontowy. Dzięki temu mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. W mieszkaniach bezczynszowych właściciele zobowiązani są jedynie do ponoszenia regularnych opłat za media, które są ustalane na podstawie indywidualnego zużycia.

 

Jak to działa?

Wprawdzie mieszkania bezczynszowe to lokale pozbawione administracji, ale nie oznacza to, że w związku z tym w cudowny sposób znikają czynności, którymi w przypadku większości nieruchomości na polskim rynku zajmują się pracownicy spółdzielni mieszkaniowej lub administratorzy i zewnętrzni usługodawcy zatrudnieni przez wspólnotę mieszkaniową. Obowiązki te, obejmujące m.in. sprzątanie i odśnieżanie części wspólnych, utrzymanie terenów zielonych, bieżące naprawy i remonty, muszą przejąć właściciele mieszkań. Oznacza to, że prace te muszą wykonać samodzielnie lub porozumieć się w sprawie wynajęcia w tym celu firmy zewnętrznej.

Podobnie wygląda kwestia funduszu remontowego. W przypadku nieruchomości zarządzanych przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową wpłacanie przez mieszkańców regularnie nawet niewielkich kwot zapewnia po kilku, kilkunastu miesiącach możliwość sfinansowania kosztownego remontu elewacji lub dachu. W przypadku mieszkań bezczynszowych części wspólne są ograniczone do minimum, a koszty ich utrzymania i remontów ponoszą właściciele mieszkań. Mogą w tym celu ustalić comiesięczne składki, aby nie ponosić wysokich kosztów jednorazowych.

 

Czy warto zainteresować się mieszkaniem bezczynszowym?

Oferty sprzedaży mieszkań bezczynszowych można znaleźć zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Stanowią one zazwyczaj niewielki odsetek wszystkich ofert dotyczących rynku nieruchomości. Korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się zakup takiego mieszkania od dewelopera. W przypadku nowych mieszkań przynajmniej przez kilka lat nie będziemy ponosić wydatków związanych z koniecznością usunięcia usterek lub przeprowadzenia remontu budynku.

Jednak najważniejszym czynnikiem, który powinniśmy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o zakupie, wydaje się to, czy jesteśmy przygotowani na duży wkład własnej pracy i bliską współpracę z sąsiadami. Mieszkając przez wiele lat w budynku zarządzanym przez spółdzielnię mieszkaniową, możemy ani razu nie spotkać niektórych sąsiadów. Tymczasem w przypadku budynków z mieszkaniami bezczynszowymi, w których nie ma osób odpowiedzialnych za zarządzanie nieruchomością, jesteśmy wręcz skazani na częsty kontakt ze wszystkimi sąsiadami. Każda sprawa, z pozoru nieistotna, wymaga zgody wszystkich właścicieli mieszkań. Nawet jeden niepokorny sąsiad może blokować decyzje większości mieszkańców. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby sąsiedzi tworzyli zgraną grupę ludzi, którzy są w stanie sobie nawzajem zaufać i zgodnie współpracować dla wspólnego dobra. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania bezczynszowego warto się poważnie zastanowić, zwłaszcza gdy nie jesteśmy do końca przekonani o korzyściach płynących z tego rodzaju inwestycji.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję