Jakie rośliny nadają się do oczka wodnego?

Opublikowano: 18-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Przy projektowaniu i urządzaniu ogrodu uwzględniamy różne elementy w zależności od naszych potrzeb i upodobań. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się oczka wodne. Poniżej zamieszczamy informacje o tym, jakie rośliny będą najbardziej odpowiednie i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

 

O czym należy pamiętać?

Aby stworzyć idealne oczko wodne, należy skupić się przede wszystkim na naśladowaniu przyrody, dlatego też warto postawić na różnorodność gatunków roślin. Oczko wodne będzie sprawnie funkcjonować tylko wtedy, gdy zaplanuje się kilka stref rozmaitej głębokości. Specjaliści zalecają, aby zagospodarować nie tylko strefę wody głębokiej, ale również strefę wody średnio głębokiej, płytkiej i błotnej. Nie można zapominać również o roślinach pływających po powierzchni, które prezentują się naprawdę okazale.

 

Jakie wybrać rośliny przybrzeżne?

Rośliny przybrzeżne są najbardziej widoczne, dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na ich walory estetyczne. Obecnie bardzo popularne są różne odmiany kosaćców, czyli irysów. Liście tych roślin pełnią funkcje dekoracyjne nawet wtedy, gdy nie kwitną. Doskonałą ozdobą oczka wodnego może okazać się tatarak zwyczajny lub łączeń baldaszkowaty. W Polsce dość dużym zainteresowaniem cieszy się również knieć błotna, czyli kaczeniec, a także niezapominajka.

 

Jakie rośliny zanurzone?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w oczku wodnym zdecydowanie większą rolę odgrywają rośliny zanurzone. Pomagają one rozkładać szkodliwe substancje, produkują tlen dla zwierząt wodnych i, co najważniejsze, zapobiegają rozwojowi glonów. Osoby, które chcą w oczku wodnym trzymać ryby, powinny postawić na rogatek sztywny, wywłócznik lub rdestnicę kędzierzawą. W nowoczesnych oczkach wodnych świetnie sprawdzą się również moczarka kanadyjska i okrężnica bagienna. Doskonałe właściwości natleniające i oczyszczające ma także włosienicznik wodny, czyli jaskier.

 

Godne polecenia rośliny pływające

W oczku wodnym nie może zabraknąć również roślin pływających, które są w stanie odmienić oblicze nawet najbardziej ponurego zbiornika wodnego. Godne uwagi są przede wszystkim osoka aloesowata, żabiściek pływający i pływacz zwyczajny. Doskonałymi walorami estetycznymi może pochwalić się również kotewka orzech wodny. Olbrzymią zaletą wymienionych roślin jest ich duża odporność.

 

Wskazówki dotyczące sadzenia

Oczko wodne ma kilka różnych stref, dlatego też należy sadzić odpowiednie rośliny w zależności od głębokości. Najbardziej zewnętrzna jest oczywiście strefa błotna, której głębokość to maksymalnie 10 cm. Strefa wody płytkiej sięga do głębokości 30 cm poniżej powierzchni zbiornika wodnego. To idealne miejsce między innymi dla trzciny lub pałki. W strefie wody średnio głębokiej i wody głębokiej (od 30 do 150 cm poniżej lustra wody) można sadzić niesamowite lilie wodne, grzybieńczyki i wszelkie gatunki podwodne.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję