Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe?

Opublikowano: 25-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Wynajęcie mieszkania najczęściej traktowane jest jako opcja tymczasowa. Na dłuższą metę trudno jest cieszyć się domową atmosferę w miejscu, w którym nie ma możliwości aranżacji wnętrza według własnej woli i które możemy opuścić w krótkim czasie. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania na własność. Bardzo często przyszli posiadacze własnego mieszkania stają przed dylematem: kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe?

 

Kawalerka

W obecnych realiach mieszkania jednopokojowe to powierzchnie maksymalnie wykorzystujące mały metraż. Często część kuchenna oddzielona jest od części salonowej za pomocą blatu lub ścianki wewnętrznej. W kawalerkach królują kompaktowe meble i sprytne pomysły na praktyczne zwiększenie dostępnej przestrzeni, np. łóżka chowane w ścianie. Tego rodzaju mieszkania są bardzo popularne w większych miastach, odpowiadają bowiem na rosnącą potrzebę zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Stanowią idealny wybór dla singli lub młodych par, które nie planują rozwoju rodziny w najbliższych latach. To świetny pomysł na start w dorosłe życie, ponieważ kawalerki z racji mniejszego metrażu są z reguły tańsze i łatwiej dostępne nawet dla studentów. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku seniorów, którzy mają mniejsze potrzeby mieszkaniowe.

 

Mieszkanie dwupokojowe

Komfort posiadania oddzielnych pokoi kusi wiele osób. Salon i sypialnia to świetny sposób na oddzielenie przestrzeni dziennej i intymnej. Łatwiej jest też utrzymać porządek w sypialni, ponieważ w ciągu dnia przebywamy głównie w salonie. Pary ceniące sobie przestrzeń, posiadające mnóstwo istotnych przedmiotów, pracujące z domu, a przede wszystkim planujące powiększenie rodziny docenią wygodę, którą daje dodatkowy pokój. Niewątpliwie ułatwi to zwiększona dostępna przestrzeń. Rzecz jasna, większy metraż oznacza również wyższą cenę.

 

Co wybrać?

Jak widać, obie opcje mają swoje plusy i minusy. Stając przed dylematem, którą z nich wybrać, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kupujemy mieszkanie na jakiś czas czy na całe życie, czy planujemy powiększenie rodziny, czy wolimy mniejsze czy większe przestrzenie. Warto się również zastanowić, czy mieszkanie będzie dopasowane do naszego stylu życia. Czy mieszkanie traktujemy jako miejsce do spędzenia nocy i odpoczynku po długim dniu, czy jest to raczej azyl, w którym będziemy spędzać długie wieczory i weekendy.



Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję