Na co zwrócić uwagę, gdy szukamy mieszkania do wynajęcia?

Opublikowano: 25-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia to proces, któremu należy poświęcić wiele uwagi. Często popełniamy błąd, wybierając mieszkanie tylko na podstawie niskiej ceny. Warto również dobrze przeanalizować kilka innych aspektów. Bardzo istotnymi czynnikami są lokalizacja budynku i infrastruktura dostępna w okolicy. Należy również zwrócić uwagę na to, jak jest skonstruowana umowa najmu.

 

Gdzie szukać lokalu?

Lokalizacja mieszkania zależy w dużej mierze od tego, czy zamierzamy mieszkać w pojedynkę czy z rodziną. Najłatwiejsze zadanie mają studenci. Ich wymagania są zdecydowanie najskromniejsze. Liczy się przede wszystkim dobre skomunikowanie osiedla, umożliwiające dotarcie na czas na uczelnię. Oczywiście znaczenie ma także dostępność sklepów. Ważna jest możliwość wyboru spośród różnych sieci tych, które oferują najatrakcyjniejsze ceny.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku rodzin. Przede wszystkim trzeba dokładnie sprawdzić wyposażenie mieszkania i infrastrukturę w okolicy. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci najlepiej sprawdzi się mieszkanie zlokalizowane w części miasta, w której nie notuje się wysokiej przestępczości.

Kolejny aspekt to dostępność placówek edukacyjnych, i to zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowej. Im bliżej będą się one znajdowały, tym łatwiej będzie rodzicom pogodzić dowiezienie do nich pociech z dotarciem do pracy.

Należy wybierać mieszkania na osiedlach, do których łatwo dotrzeć środkami komunikacji miejskiej. Ułatwi to poruszanie się po mieście tym, którzy nie dysponują własnym samochodem.

Olbrzymie znaczenie ma lokalizacja budynku. Należy unikać wynajmowania mieszkań położonych w pobliżu ruchliwych ulic czy torów kolejowych. Pozwoli to cieszyć się czystszym powietrzem i spokojem.

 

Warunki umowy

Niezwykle ważne są warunki umowy najmu. Warto podpisywać jedynie takie umowy, które uniemożliwiają wyrzucenie lokatorów z dnia na dzień. Należy dobrze zastanowić się nad proponowanym okresem wypowiedzenia, czy będzie on wystarczający na spokojne znalezienie mieszkania zastępczego.

Istotna jest również kwestia kaucji (depozytu). Czasami jej wysokość jest bardzo zawyżana przez właściciela, co niekorzystnie wpływa na budżet wynajmującego, nierzadko zmuszając go zapożyczania się na ten cel. Należy wystrzegać się nieuczciwych ofert. Jeśli właściciel postępuje nieetycznie przy ustalaniu wysokości kaucji, można nabrać podejrzeń, że podobnie zachowa się w przyszłości. Gdy będziemy zwalniać lokal, będzie robił wszystko, aby nie zwrócić złożonego depozytu.

 

Obowiązki właściciela

Na koniec należy przyjrzeć się uważnie, jaki jest zapisany w umowie zakres obowiązków i odpowiedzialności właściciela i jakie prawa ma zagwarantowane najemca. Warto uregulować takie kwestie, jak możliwość przeprowadzenia remontu czy ponoszenie opłat za niektóre naprawy itp.



Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję